Elektrické baskytary

Baskytary se zejména v poslední době velmi rozšířily. Jedná se o strunný drnkací nástroj, který známe zejména v jeho elektrické variantě. Existuje také elektroakustická baskytara, čisté akustické modely jsou spíše výjimkou.

Baskytary, neboli basové kytary se uplatňují zejména v rámci moderní hudby, kde v podstatě zastupují funkci kontrabasu – tedy drží rytmus a hrají basovou linku spolu s bicími nástroji. Některé hudební žánry však baskytar, obdobně jako kontrabasů, poněkud nestandardně využívají i jako sólových nástrojů. Mezi takové hudební žánry patří například jazz. Basové kytary, které jsou designově i konstrukčně speciálně přizpůsobeny sólové hře v rámci jazzové muziky se někdy označují jako jazz baskytary.

Co do designu je baskytara na první pohled až zaměnitelná s elektrickou kytarou,které se konstrukčně skutečně velmi podobá. Stejně jako elektrická kytara disponuje baskytara ve své nejklasičtější verzi také pražci. Setkáme se i s bezpražcovými baskytarami, které pak dokáží ještě věrněji simulovat zvuk kontrabasu. Od elektrické kytary se však baskytara liší nejen svou funkcí a odlišným zvukem, ale také například počtem strun, které má po vzoru kontrabasu čtyři. Opět se ale můžeme setkat i s raritami v podobě šestistrunných nebo pětistrunných baskytar.

Elektrická baskytara funguje obdobně jako všechny ostatní podobné elektrické nástroje – ve své podstatě nepotřebuje ozvučnici (ačkoli má na výsledném zvuku stále svůj podíl). Zvuk z rozechvělých strun je zde přenášen do aparatury za pomoci snímačů umístěných přímo na nástroji.
Oproti elektrické kytaře má basová kytara delší krk a opět po vzoru kontrabasu se ladí o jednu oktávu níž, než je udáno v notovém zápisu. Na nástroj lze drnkat prsty, palcem nebo takzvaným trsátkem.

Světoznámý výrobce hudebních nástrojů a zvukové techniky Stagg Vám v rámci basových kytar nabízí velmi širokou řadu kvalitních nástrojů, mezi nimiž si vyberou jak začátečníci, tak i nároční hudební profesionálové. Stagg pro vás vyrábí baskytary a příslušenství:

  • baskytarové komba
  • baskytarové struny
  • kabely
  • stojany na baskytary
  • pouzdra na baskytary
  • baskytarové sety
  • elektrické baskytary
  • elektroakustické abaskytary
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.