Akustické strunné nástroje

Akustické strunné nástroje patří v oboru hudebních nástrojů jako takových mezi ty nejoblíbenější. Kdybychom toto označení brali exaktně, zahrnuje skupina strunných hudebních nástrojů jednak nástroje drnkací, rovněž ale smyčcové, úderné nebo dokonce klávesové. V povědomí veřejnosti jsou však pod označením strunné nástroje chápány především nástroje drnkací, tedy kytary, baskytary a další, převážně od kytary odvozené instrumenty.

V rámci drnkacích, nebo chcete-li strunných nástrojů, patří mezi ty vůbec nejoblíbenější klasická kytara, a to zejména pro široké, univerzální možnosti jejího uplatnění a zvládnutelnou techniku hraní. Akustická kytara Stagg, o níž zde mluvíme, se skládá z korpusu (ozvučnice), který je většinou celodřevěný. Součástí korpusu je také krk, který pomáhá napínat šestici strun po celé délce nástroje. Protože se jedná o akustický nástroj, nedisponuje klasická kytara žádnými snímači,které by vedly zvuk do aparatury. Jeho šíření má na starosti právě dutá celodřevěná ozvučnice. V případě, že chce hudebník přirozenou hru akustické kytary zesílit, je vhodné použít kytarové kombo vyrobené speciálně pro akustické kytary, které dokáže snímat jejich zvuk.

Kytara, kterou nejčastěji vídáme se označuje jako španělská, neboli „španělka“. Její použití je univerzální, korpus je většinou přizpůsoben používání nylonových strun. Vedle španělské kytary Staggale známe i další typy, jejich příkladem může býtwesternová kytara stagg, která je vhodná speciálně pro country a folkovou muziku. Její tělo je oproti španělce robustnější, při hře se také většinou používají kovové struny. Zvuk je tak čistší, výraznější, ale i hlasitější.

Jakousi zvláštností je pak v případě těchto nástrojů elektroakustická kytara Stagg, která vytváří kompromis mezi kytarou akustickou a elektrickou. Na první pohled se velmi podobá klasické akustické kytaře, je ale opatřena snímači a dalšími prvky umožňujícími připojení do kytarového komba.

Postoupíme-li od kytar dále, dostaneme se v současné době k pravděpodobně druhému nejrozšířenějšímu strunnému drnkacímu nástroji – moderní baskytaře. Baskytara Stagg má v rámci moderní hudby tu úlohu, že prakticky nahrazuje kontrabas. Tedy udává rytmus, hraje basovou linku spolu s bicími. Jedná se primárně o doprovodný nástroj, který ovšem – podobně jako kontrabas – některé hudební žánry začaly využívat i jako nástroje sólového. Příkladem takového žánru je například jazz, kde se baskytary i klasické kontrabasy skutečně uplatňují coby vynikající sólové nástroje. Baskytary se na trhu vyskytují zejména ve své elektrické podobě, běžně ale se ale objeví i elektroakustická nebo dokonce čistá akustická baskytara.

Přestože nástroje, o nichž jsme se tu nyní zmínili obecně patří mezi nejrozšířenější, netvoří jedinou součást strunných drnkacích nástrojů. Tato rodina hudebních nástrojů nabízí i skutečně rozmanité kousky, konstrukčně převážně vycházející z klasické kytary.

Nejen u dětských muzikantů je velmi oblíbený nástroj zvaný ukulele, který někteří z jeho příznivců občas přezdívají zkratkou „uke“. Nástroj, který se široce uplatňuje nejen v jazzu a country muzice, k nám připutoval až z daleké Hawaie. Jeho vzhled je na první pohled velmi podobný akustické kytaře, z níž konstrukčně vychází, charakteristický je pro stagg ukuleletaké veselý hawaiský design.

Dalším z méně obvyklých nástrojů je mandolína stagg, malý nástroj s velmi výrazným zvukem, který vzniká díky dvojitým strunám, jimiž mandolína disponuje. Ladění mandolíny je stejné jako například u houslí, z hudebních žánrů ji využívá folk, rock a zejména kapely zaměřené na středověkou muziku.

Poněkud známější je už banjo Stagg, o jehož propagaci se značně postaral například Ivan Mládek. Nástroj je zvláštní zejména tím, že namísto klasického korpusu kytarového typu jsou struny podloženy bubínkem s blánou.

Strunné nástroje značky Stagg Vám přinášejí ten nejširší výběr a vysokou kvalitu za bezkonkurenční ceny. Stagg pro vás vyrábí následující strunné akustické nástroje:

 • klasické kytary
 • resofonické kytary
 • 12 strunné kytary
 • Westernové kytary
 • elektroakustické kytary
 • elektroakustické baskytary
 • banja
 • ukulele
 • mandolíny
 • kytarová a baskytarová komba
 • struny
 • kytarové stojany
 • kytarová pouzdra
 • kytarové popruhy
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.